Biografia

DOMINIK  BUKOWSKI

Wibrafonista jazzowy, kompozytor.

W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum.

Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu, a następnie zaczął studia w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym.

W 1998 roku przeniósł się na wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś w 2002 roku został jej absolwentem.

W 1999r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu BLUE MIND QUARTET w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych  i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę „Aniołka Jazzowego 2002”. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu.

Od  2003r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP w kategorii ,,Wibrafon Roku” . Był nominowany do nagrody GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2003” oraz „SZTORM ROKU 2005” przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie  „Człowiek Roku 2005″.

Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum zaś kolejna VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI.

W 2011 Marszałek Województwa Pomorskiego uhonorował muzyka ,,Pomorską Nagrodą Artystyczną”.

W 2013 r. album Kropla Słowa Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został „Płytą Roku” według Jazz Forum.

Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album Melisa Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer.

Jego ostatnia płyta „SUFIA” zdobyła bardzo dobre recenzje i znalazła się w wielu rankingach najlepszych płyt jazzowych 2016 w Polsce.

Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski,  Piotr Wojtasik, Krystyna Stańko i inni.

Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą m.in. w  Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.


Instrumentarium

  • Wibrafon firmy ADAMS, model Artist Alpha
  • Marimba firmy BERGERAULT, 4 1/3, Honduras Rosewood Keys
  • Xylosynth XS6-3, firmy Wernick

logo_adams_social